PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Elektronické recepty jsou riskantní, varují lékaři měsíc po spuštění


29.1.2009

Česká lékařská komora varuje před projekty na předávání zdravotních dat pacientů po internetu, včetně nového systému na předepisování léků přes internet. A to jen dva měsíce předtím, než se má tento systém naplno rozjet.

Systém předepisování léků přes internet, který spustil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se ještě nestačil rozjet naplno a už se množí obavy o jeho dostatečné zabezpečení před zneužitím citlivých údajů. Před tímto nebezpečím varovala dnes i Česká lékařská komora (ČLK), když lékařům zatím nedoporučila se do podobných projektů zapojovat.

"Je nám jasné, že pokrok se zastavit nedá, ale projekty, jako například elektronické úložiště receptů, které připravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), nebo internetové zdravotní knížky (IZIP) nesou obrovské riziko zneužití," řekl ve čtvrtek prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Stanovisko ČLK není podle Kubka zamířené pouze na tyto dva projekty, ale má obecný charakter. Všechny podobné systémy by měly podel ČLK zaručovat konkrétní požadavky na jejich zabezpečení.

Projekt centrálního úložiště receptů, které spustil SÚKL na začátku letošního roku, má umožnit lékařům předepisovat pacientům recepty elektronickou formou. Má fungovat tak, že lékař napíše elektronický recept v počítači, odešle jej přes internet do lékárny a pacientovi sdělí jen krátký identifikační kód receptu.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Pokud lékař pacienta zná a nemusí ho vyšetřit, může poslat kód na dálku přes mobil nebo email. V prvních lékárnách by mohl být systém funkční už na přelomu ledna a února, naplno se má rozjet od konce března, dokdy zákon ukládá lékárnám se k němu připojit.

Předávání citlivých údajů o pacientově zdravotním stavu však není podle Kubka dosud upraveno tak, aby se nedostaly do nepovolaných rukou.

"Nejsme zásadně proti těmto systémům. Ale musíme upozornit na riziko, které přinášejí. Pokud nebude jasně řečeno, jak jsou ta data ochráněna, nemůžeme zatím zavádění těch systémů lékařům jednoznačně doporučit," řekl serveru iHNed.cz mluvčí ČLK Michal Sojka. "Když se vám někdo nabourá do internetového bankovnictví, poznáte to na příštím výpisu z účtu. Pokud ale někdo získá neoprávněně vaše zdravotní data, nemusíte to vůbec zjistit, ale možnost jejich zneužití je potom obrovská," řekl Sojka.

Obává se i lékárnická komora

Podobné doporučení jako ve čtvrtek ČLK dala před dvěma týdny svým členům Česká lékárnická komora. Obává se zneužití dat, která mají lékárníci zasílat do centrálního úložiště receptů.

Podle lékárníků hrozí, že se tak kdokoli dostane k údajům o tom, co pacient užíval za léky, a z toho se pozná i jeho onemocnění.

SÚKL ale tvrdí, že zabezpečení systému zajistil tak, jak mu ukládá zákon. "My máme povinnosti ze zákona, který nám ukládal, že musíme centrální úložiště receptů spustit od začátku roku. Také nám ukládá, že musíme systém zabezpečit, což jsme udělali a naplnili podle znění zákona," řekla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

"Máme jedno vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle kterého úřad neshledal, že by SÚKL požadoval něco protizákonného. Nyní si vyžádala další vyjádření tohoto úřadu Česká lékárnická komora, takže uvidíme, jak se k tomu ÚOOÚ postaví," dodala Petláková.

Podle závazného stanoviska ČLK nesmí mít kdokoli přístup k údajům konkrétního pacienta. Každý přístup do zdravotnické dokumentace musí být zaznamenán. Nahlédnout do dat by směli jen zdravotníci, kteří se podílejí na léčení pacienta.

Podle informací ředitele SÚKL Martina Beneše je taková ochrana receptů zajištěna. Co se centrálního úložiště receptů týká, pacient bude mít přístup pouze ke svým datům, lékaři a lékárníci pouze k informacím o lécích, které sami předepisovali nebo vydávali, k dalším datům se dostanou pouze se souhlasem jednotlivých pacientů, sliboval už při spouštění systému na začátku roku ústav.

Všechny zápisy i nahlédnutí do systému by navíc podle informací ústavu měla být přesně evidována.

Pacient by měl mít možnost zakázat dokumentaci

Mezi další požadavky ČLK na podobné elektronické systémy však patří také to, že pacient by měl mít právo zakázat vedení své zdravotnické dokumentace v elektronické podobě, zejména pokud by měla být poskytována po internetu. Pacient by také mohl omezit přístup k některé části dat, například k údajům o psychiatrické léčbě.

Data pro statistické zpracování musejí být anonymní. Lékař, který data shromažďuje, je nesmí dát komukoli k použití.

"Pacient musí mít jistotu zachování lékařského tajemství. Pokud ji mít nebude, hrozí, že zamlčí důležité informace, což může nepříznivě ovlivnit rozhodování o další léčbě," vysvětlil Kubek.

ČLK se při přípravě stanoviska inspirovala podobnými materiály zahraničních lékařských komor, například norské, a vycházela i ze závazných dokumentů Stálého výboru evropských lékařů, jehož je ČLK členem.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu